טבקה בקהילה

projects_community_hor2

הקהילה האתיופית בישראל מתמודדת עם חבלי קליטה ומתמודדת מדי יום ביומו עם קשיים רבים. השתלבותה בחברה הישראלית בצורה כנה וממשית דורשת שינוי תודעתי ארוך שנים.
עמותת טבקה, במסגרת פעילותה עם הקהילה, נחשפה לקשיים מהותיים הנוגעים לשורשי הקהילה האתיופית בחייה היומיומיים, כמו חוסר ידע וכלים להתמודד עם חיים במדינה חדשה ודמוקרטית אך יחד עם זאת ביורוקרטית, מורכבת ומסובכת. קשיים אלה משפיעים באופן ישיר על מודעות בני הקהילה בכל הנוגע לזכויות וחובות אזרחיות בחברה הדמוקרטית.
ההנחה היא כי חוסר ידיעה מותיר את הקהילה פסיבית למצבה הנוכחי ולשינוי מעמדה, אך מודעות לזכויות בקרב בני הקהילה מעוררת נקיטת עמדה. מודעות זו בונה את יכולתה של הקהילה לעבור ממצב בו העולים חשים חסרי אונים, לשלב בו הם פועלים באופן אקטיבי ומהווים חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית.
טבקה מעניקה סיוע פרטני לעולים במימוש זכויותיהם ומנהלת מאבק עיקש למיגור תופעות חוסר שיוויון ואי צדק המכרסמות במרקם החברתי ישראלי. העמותה רואה חשיבות רבה במתן מידע, הקניית ידע וכלים לעולים. בנוסף, פועלת טבקה להצמחת דור של מנהיגות מקצועית עתידית, שתשתלב במקומות משפיעים בחברה.
כדי להשיג את המטרות הנעלות הנ"ל, מפעילה טבקה פרויקטים חינוכיים לקהלי יעד שונים מקרב קהילת יוצאי אתיופיה, החל מבני נוער ועד המבוגרים שביניהם.

תוכניות מרכזיות:

  • פרויקט נערי דין
  • תוכנית לפיתוח מנהיגות מקצועית – "עולים במשפט ובצדק"
  • פרויקט העצמה ואקטיביזם
  • מנהיגות קהילתית – תוכנית להכשרת סוכני זכויות

 

פרויקט "נערי דין"

הפרויקט שם דגש על בני נוער בכיתות ט'-י"ב. התוכנית כוללת 16 מפגשים הכוללים הרצאות בתחומי משפט, פיתוח מנהיגות, מיומנויות תקשורת ועוד. מספר המשתתפים בקבוצה נע בין 15-20. את הקבוצות מנחים סטודנטים מצטיינים למשפטים מקרב הקהילה ואנשי מקצוע נוספים.
התוכנית מופעלת בצורה של סדנאות המועברות בצורה חוייתית ומטרתה לחשוף את בני הנוער לעולם המשפט ולערכים העומדים מאחוריו ולהקנות להם כלים להתמודדות ראויה עם סיטואציות של התנגשות בין זכויות ואינטרסים שונים. במסגרת התוכנית נחשפים בני הנוער למושגים של שוויון, סובלנות, דמוקרטיה, וזכויות אדם, ולומדים לנתח ולהבין מצבים מורכבים עמם הם עשויים להיפגש בחיי היום יום, לגבש דעה, ולהגיע להכרעות מנומקות ומושכלות.
מעצם היות המשפט דיסציפלינה רב תחומית, נחשפים בני הנוער אל ידע רב הנוגע לתחומים רבים ומגוונים כגון מסחר וכלכלה, היסטוריה, מדעי המדינה ובנושאים אקטואליים מן הארץ ומהעולם.
התוכנית מרחיבה את אופקי הנערים, מגדילה את אוצר המילים שלהם, ומעוררת את סקרנותם להמשיך ולחקור תחומים נוספים ולהיות בעלי מודעות חברתית ומשפיעים על השיח הציבורי.
מתוך הניסיון הנוצר במהלך השנים עלה הצורך להפוך את הפרויקט לתלת שנתי ולסייע לבני הנוער המשתתפים בתוכנית לעבור ממצב של משתתפים פסיביים למשתתפים אקטיביים.