על טבקה

עמותת טבקה ("עושה צדק" באמהרית) הוקמה בשנת 2000, במטרה לסייע להשתלבותם המוצלחת של עולי אתיופיה בחברה הישראלית. מיום הקמתה פועלת טבקה לקידום מדיניות שוויונית וסובלנית ומנהלת מאבק עיקש על מנת לעקור מהשורש תופעות של אפליה וגזענות. העמותה מגינה על זכויות העולים ובונה את חוסנה החברתי של קהילת יוצאי אתיופיה.

לצד קידום נושאים עקרוניים, מעניקה טבקה סיוע משפטי נגיש בתחומי חינוך, תעסוקה ודיור ציבורי. שירותים אלו מוענקים על ידי המחלקה המשפטית המורכבת מעורכי דין יוצאי אתיופיה ודוברי אמהרית, לצד עורכי דין ישראלים ותיקים. בנוסף, טבקה פועלת להעצמת קהילת יוצאי אתיופיה על ידי פעילויות להגברת מודעות לזכויות אזרחיות וטיפוח מנהיגות.

שירותי 'טבקה' נגישים וניתנים לעולים בחינם בשפה האמהרית (ככל הניתן), ללא מתווכים וקרוב למקום מגוריהם. טבקה עובדת בשטח ביעילות מרשימה בתפקיד של "שומר אחי" ומשמשת כתובת יומיומית, כמעט בלעדית, למאות פניות בחודש בנושאי חובות וזכויות משפטיות ולתלונות על אפליה ועל פגיעות קשות בזכויות בסיסיות.

הנחת היסוד של מייסדי טבקה הייתה ועודנה, שימוש בכלים משפטיים אשר יוכלו לסייע לעולי אתיופיה לשפר את איכות ורמת חייהם. בשנים הראשונות להיווסדה ההתמקדות היתה במתן סיוע משפטי ראשוני, בהגברת המודעות ובייצוג משפטי רק בנושאים עקרוניים. בשנת 2003 תפיסה זו השתנתה. הניסיון הוכיח כי החיבור לשטח מעצים את הפרט ומסייע באיתור מקרים עקרוניים שהטיפול בהם משפר את מצב הקהילה. הבנה זו הובילה להחלטה כי העמותה תעניק גם סיוע משפטי פרטני בחינוך, תעסוקה ודיור מתוך הנחה שהטיפול בנושאים אלו ישפיע לא רק על הפרט אלא גם על כלל הקהילה.

בשנת 2006 החלה טבקה להפעיל פרויקטים העוסקים בהצמחת שכבה של מנהיגות מקרב הקהילה שתוכל להשתלב בעמדות מפתח בתחום הציבורי, העסקי והאקדמי. טבקה פועלת ממשרדה הראשי בראשון לציון ובשלושת סניפיה הנוספים ברחובות, בבאר שבע ובפתח תקווה.

במהלך שנת 2009 טופלו בטבקה כ- 1,680 פניות. מתוכם 344 פונים קיבלו ייעוץ משפטי ראשוני והופנו לגורמים מטפלים אחרים. 215 תיקים הסתיימו בפשרה, וב- 65 תיקים ניתן פסק דין. במחצית הראשונה של שנת 2010 התקבלו כ- 700 פניות.

about_tebeka_img

עמודים נוספים באותו נושא

  • החזון והמטרות
  • על טבקה
  • משפחת טבקה